فقه القضا|مرکز آموزش‌های تخصصی فقه وابسته به مدرسه علمیه حضرت ولی عصر (عج)
پنجشنبه 25 مهر 1398 Thursday 17 October 2019 17 صفر 1441

سجاد خاقانی نیک

 

چکیده

امروزه قتل اکراهی، یکی از موارد پر ابتلا در پرونده‌های قضایی است. در این بین پرسش‌هایی مبتنی بر تاثیر اکراه بر استحقاق مسؤولیت کیفری این نوع قتل و استحقاق قصاص قاتل مکرَه، قابل طرح است.

از آنجایی که نظام تقنینی کشور غالباً بر پایه انظار فقهی است، تحلیل مبانی فقهی مواد قانونی مهم خواهد بود. در این باره طبق نظر مشهور فقها و به تبع قانون مجازات اسلامی کشور (ماده 211 قانون قدیم و ماده 375 قانون جدید)، اکراه، رافع مسؤولیت کیفری قتل اکراهی نیست لذا مکرَه مستحق قصاص است و مکرِه نیز تا پایان عمر، محکوم به حبس است.

نظریه محقق خویی در برخی از اقسام قتل اکراهی با مشهور متفاوت است. هنگامی که مکرَه عاقل و بالغ است، با ترسیم تزاحم عقلی بین دو محذور کشتن و کشته شدن؛ ظالمانه بودن قتل اکراهی را مرتفع می‌داند و بنابراین او را مستحق قصاص ندانسته، تنها دیه را بر ذمه او مستقر می‌داند. این در حالی است که مشهور، با تکیه بر برخی از ادله روایی و اجماع، مکرَه را مستحق قصاص می‌دانند.

در این مقاله، پس از ایضاح مفهومی اکراه و بیان تفاوت آن با واژه‌های مشابه، قتل اکراهی، دسته‌بندی شده است. سپس نقش اکراه در احکام قتل اکراهی و استدلالات مربوط، به تفکیک اقسام اکراه و از منظر مشهور در ضمن تعابیر چند فقیه برجسته، گزارش شده‌است. پس از آن، اختلاف نظر محقق خویی، نسبت به نظریه مشهور تبیین و ارزیابی شده است.

 

کلید واژگان

قتل اکراهی، قصاص مکرَه، دیه قتل اکراهی، مقایسه مشهور و محقق خویی.

 

متن کامل مقاله در سایت نورمگز

  • هیچ نظری یافت نشد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت کاراکتر
نوشته شما باید بیشتر از 10 کاراکتر باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
Разработка и создание интернет магазина Joomla

قـــم - بلوار امین - کوچه 17-  پلاک 20
مرکز آموزش‌های تخصصی فقه
تلفن: 32617406 - 025 

www.atfeqh.ir

تمامی حقوق این پایگاه برای مرکز آموزش‌های تخصصی فقه محفوظ است.

Template Design:Dima Group